Dokumentacja techniczna Podręcznik Cisco Linksys Re2000

Dokumentacja techniczna Cisco Linksys Re2000 jest przeznaczona dla użytkowników, którzy chcą poznać funkcje, działanie i instalację routera bezprzewodowego Cisco Linksys RE2000. Przewodnik zawiera szczegółowe informacje dotyczące wszystkich funkcji routera, w tym sieci bezprzewodowej, ustawień sieci domowej, bezpieczeństwa i instalacji. Podręcznik oferuje również szczegółowe instrukcje dotyczące tworzenia i zarządzania siecią bezprzewodową, łączenia urządzeń, uruchamiania i instalacji oprogramowania oraz diagnostyki i naprawy problemów. Dokumentacja techniczna zawiera również wskazówki i wskazówki, które mogą pomóc w poprawie wydajności i bezpieczeństwa sieci.

Ostatnia aktualizacja: Dokumentacja techniczna Podręcznik Cisco Linksys Re2000

Odpowiednio opracowana dokumentacja techniczna znacząco przyczynia się do poprawy efektywności pracy maszyny i co najważniejsze, do zwiększenia bezpieczeństwa podczas jej użytkowania. W momencie przystąpienia Polski do Wspólnot Europejskich pojawiły się nowe wymagania wynikające z dyrektyw.

Odpowiedzialność za wprowadzenie zgodnego z dokumentacją wyrobu do obrotu oraz za dysponowanie dokumentacją techniczną spoczywa na wytwórcy. W przypadku, gdy wyrób wprowadza na rynek importer, na nim ciąży obowiązek przekazania dokumentacji technicznej. Importer musi także dostarczyć organom nadzoru rynku egzemplarz deklaracji zgodności WE oraz w ciągu kilku dni udostępnić dokumentację techniczną. Dyrektywę dotyczącą odpowiedzialności wytwórcy za wadliwy produkt 85/374/EWG stosuje się w odniesieniu do wszystkich wyrobów objętych dyrektywami nowego podejścia. Nakłada ona na wytwórcę obowiązek dążenia do tego, aby wyrób został zarówno zaprojektowany, jak i wyprodukowany zgodnie z wszystkimi odpowiednimi dyrektywami nowego podejścia.

Dokumentację techniczną należy przechowywać przez określony czas na terenie podmiotu wprowadzającego wyrób do obrotu. Istotne jest, że większość dyrektyw wymaga przechowywania dokumentacji przez 10 lat od dnia wyprodukowania ostatniego wyrobu lub ostatniej serii, chyba że dyrektywa wyraźnie określa inny termin. Wytwórca na żądanie władz nadzoru musi być w stanie przedłożyć dokumentację techniczną w określonym czasie. Kluczową kwestię stanowi zatem pewność co do tego, że treść dokumentacji istnieje przed wprowadzeniem wyrobu do obrotu. Ważne jest, że wytwórca nie ma obowiązku przedkładania dokumentacji technicznej komukolwiek poza władzami nadzoru.

Celem dokumentacji technicznej jest dostarczanie informacji dotyczących projektu, produkcji, instalowania oraz działania wyrobu. Dokumentacja techniczna powinna zawierać wszystkie informacje wykazujące zgodność wyrobu z odpowiednimi wymaganiami wykorzystywanej dyrektywy. Wymagania dotyczące ogólnej treści przedstawiane są w każdej dyrektywie. Szczegóły związane z wykazaniem zgodności wyrobu z zasadniczymi wymaganiami odpowiedniej dyrektywy mogą być dodatkowo opisane w normach. Zazwyczaj w dokumentacji technicznej należy wskazać, które procedury zastosowano w celu uniknięcia lub zminimalizowania ryzyka związanego z wyrobem. Dokumentacja powinna być sporządzona w jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, z wyjątkiem instrukcji użytkowania oraz Deklaracji Zgodności, które muszą być także dostępne w języku rynku docelowego.

Złożoność i treść dokumentacji technicznej zależą od charakteru wyrobu. Gdy stosuje się więcej dyrektyw, wówczas dokumentacja potwierdzająca zgodność z nimi może być umieszczona w jednym dokumencie. Im więcej dyrektyw ma zastosowanie, tym obszerniejsza staje się dokumentacja. Duża liczba odwołań do norm oraz opisów dotyczących oceny ryzyka przyczynia się do zwiększenia stopnia dokładności.

Wymagania ogólne względem dokumentacji

Dokumentacja techniczna to przede wszystkim czytelna identyfikacja wyrobu oraz jasna definicja jego przeznaczenia. Warto zwrócić uwagę na to, aby dostarczana dokumentacja wskazywała na zastosowane normy oraz zasadnicze wymagania. Dobrze opracowana dokumentacja techniczna zawierać powinna instrukcję użytkowania oraz opis zastosowanej procedury oceny zgodności łącznie z deklaracją zgodności. Kluczową kwestię stanowi także identyfikacja odpowiedzialności za produkt. Projekt wyrobu obejmuje:

  • rysunki projektu (rysunek całościowy, rysunki części, rysunki konstrukcyjne, szkice),
  • kalkulacje,
  • materiały,
  • części standardowe (komponenty),
  • dane technologiczne,
  • analizę ryzyka.
Dane na temat produkcji i instalacji wyrobu powinny obejmować dowody zgodności części standardowych, atesty na materiały, certyfikaty potwierdzające kwalifikacje pracowników oraz dane dotyczące jakości w procesie produkcji.

Jakakolwiek zmiana w projekcie i produkcji istniejącego produktu musi zostać odzwierciedlona w dokumentacji. W przypadku wyrobów, które koniecznie wymagają obecności jednostki notyfikowanej, należy ją poinformować o każdej, nawet drobnej, zmianie w zatwierdzonym projekcie. Wówczas jednostka wydaje decyzję na temat zgodności. Istotne jest, aby dokumentacja była również aktualizowana, gdy zmieniają się lub pojawiają nowe przepisy bądź normy. Wówczas należy wdrożyć nowe wymagania i odnotować je w dokumentacji technicznej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre dyrektywy wymagają udokumentowania pełnej historii wyrobu.

Dokumentacja w świetle dyrektywy maszynowej

W świetle nowej dyrektywy maszynowej istotnym elementem dokumentacji jest opis ogólny maszyny. Nie mniej istotny pozostaje także jej rysunek zestawieniowy oraz schematy obwodów sterowania. Ważne są opisy i wyjaśnienia niezbędne do zrozumienia zasady działania maszyny. Należy zwrócić uwagę na rysunki szczegółowe wraz z dołączonymi obliczeniami, a także certyfikatami badań itp. Dokumenty te powinny przede wszystkim być dowodem potwierdzającym spełnianie zasadniczych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. W dokumentacji maszyny powinna się znaleźć także dokumentacja ryzyka przedstawiająca zastosowaną procedurę oceny. W tej kwestii ważny jest wykaz zasadniczych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, które mają zastosowanie do maszyny. Zastosowanie musi znaleźć opis środków zapobiegawczych wdrożonych w celu wyeliminowania rozpoznanych zagrożeń lub zmniejszenia ryzyka, oraz w stosownych przypadkach, wskazanie ryzyka resztkowego związanego z maszyną.

W myśl dyrektywy maszynowej znaczące jest wskazanie na zastosowane normy i inne specyfikacje techniczne, przedstawiające zasadnicze wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa objęte tymi normami. Nie mniej istotne są wszelkie sprawozdania techniczne podające wyniki wszystkich badań przeprowadzonych albo przez producenta, albo przez jednostkę wybraną przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela. Należy zwrócić również uwagę, aby dokumentacja zawierała egzemplarz instrukcji maszyny. W odpowiednich przypadkach zastosowanie powinna znaleźć deklaracja włączenia wmontowanej maszyny nieukończonej i odpowiednia instrukcja montażu takiej maszyny. W razie konieczności producent lub importer powinien zadbać o egzemplarz deklaracji zgodności WE maszyn lub innych produktów włączonych do maszyny.

Dokumentacja zgodności

Zgodność z wymaganiami norm może następować w poszczególnych etapach rozwoju wyrobu i produkcji i jest oceniana poprzez:

  • analizę projektu,
  • kontrolę wyrobu,
  • pomiaru,
  • badania kontrolne.
  • Weryfikacja należytego oznaczenia wyrobu oraz instrukcji użytkowania jest ogólnie określona w samej dyrektywie. Zagadnienia te niejednokrotnie szczegółowo opisane są w normach dla produktów. Można także skorzystać z wytycznych dotyczących sporządzania instrukcji. Sprawozdanie z badań jest dokumentem potwierdzającym zgodność badanego sprzętu z wymaganiami dokumentu referencyjnego, czyli normy lub innej regulacji. Po sprawozdaniu z badań wykonanych przez stronę trzecią można wystawić świadectwo zgodności.

    Instrukcje użytkowania

    Zgodnie z dyrektywami nowego podejścia producent obowiązany jest dołączyć do wyrobu instrukcję użytkowania w języku miejscowym oraz w języku oryginalnym. Instrukcja użytkowania musi zawierać wszystkie informacje niezbędne do odpowiedniego, bezpiecznego i zdrowego użytkowania wyrobu we wszystkich fazach jego życia. Zazwyczaj instrukcja opracowana jest w formie podręcznika. Przede wszystkim powinna ona zawierać dane techniczne oraz informacje na temat producenta lub dostawcy. Istotne jest przeznaczenie konkretnego typu lub modelu. Kluczową kwestię w instrukcji stanowi także opis zamierzonego zastosowania oraz przewidywanych błędów w stosowaniu. Należy zwrócić uwagę, aby w instrukcji znajdował się także opis pozostałego ryzyka i środków ochrony oraz wykaz sprzętu ochrony osobistej, który należy stosować. Ważne znaczenie mają środki ostrożności i zakazy dotyczące bezpieczeństwa. Do prawidłowo opracowanej instrukcji powinno być dołączone graficzne przedstawienie wyrobu oraz jego najważniejszych części.

    Ważny element dokumentacji stanowi deklaracja zgodności. Powinna zawierać przede wszystkim definicję wyrobu, informacje pozwalające na identyfikację wytwórcy lub upoważnionego przedstawiciela. Oprócz tego istotne jest wskazanie na wymagania prawne, z jakimi wyrób jest zgodny. Powinno także znaleźć się odwołanie do norm oraz informacja dotycząca jednostki notyfikowanej.

    Normy zharmonizowane

    Normy zharmonizowane stanowią specyfikacje techniczne, które dotyczą wyrobu. Opracowane są one na podstawie mandatu wydanego przez Komisję Europejską w celu opracowania zasadniczych wymagań dyrektyw. Jeśli są one stosowane podczas procesu projektowania, konstrukcji i oceny zgodności wyrobu, wówczas pozwalają na domniemanie zgodności z przepisami dyrektywy. Stosowanie norm zharmonizowanych nie jest obowiązkowe. Stanowią one jednak najprostszą drogę do osiągnięcia zgodności z zasadniczymi wymaganiami w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Wymagania zawarte w dyrektywach nie podają rozwiązań technicznych umożliwiających spełnienie wymagań. Pamiętać należy, że normy zharmonizowane są stale rozwijane. Ciągle się zmieniają oraz pojawiają się nowe.

    Można powiedzieć, że wszystkie normy zharmonizowane mają pewne stałe cechy struktury. W pierwszej kolejności w normach tych określa się zakres stosowania oraz ewentualne wyłączenia. Istotne jest również zdefiniowanie używanej terminologii oraz analiza ryzyka, a następnie specyfikacje techniczne. Normy zharmonizowane zawierają także opisy badań, niezbędne do oceny zgodności, także oznaczenie wyrobu oraz treść instrukcji użytkowania.

    Z powodu bardzo dużej liczby maszyn nie jest możliwe opracowanie norm dla maszyny każdego typu. Normy dotyczące bezpieczeństwa maszyn tworzą unikatowy system składający się z trzech różnych typów. Normy zaliczane do typu A stanowią dokumenty podstawowe, które podają jedynie wytyczne dla projektantów w zakresie podejścia do strategii bezpieczeństwa w fazie projektowania maszyny. Normy grupowe przypisane są typowi B. W grupie tej wyróżnia się także typ B1, gdzie określone są wymagania dotyczące różnych aspektów bezpieczeństwa. Normy typu B2 określają wymagania dotyczące urządzeń bezpieczeństwa. Ostatnią kategorię stanowią dokumenty typu C, czyli normy dla wyrobu. Podają one szczegółowe wymagania dla każdego typu maszyny.

    Informacje dotyczące uruchomienia maszyny

    Producent powinien zadbać, aby w dokumentacji były opisane warunki składowania maszyny, a także jej wymiary, masa, środki ciężkości maszyny lub podzespołów oraz zaczepy i uchwyty. Istotne są także wskazówki dotyczące przemieszczania w szczególnych miejscach. W razie konieczności kluczowy element stanowią wymagania dotyczące posadowienia lub zakotwienia oraz tłumienia drgań. Nie mniej ważne pozostają także warunki montażu, przestrzeń potrzebna do użytkowania i konserwacji oraz dopuszczalne warunki środowiskowe (temperatura, wilgotność, drgania, promieniowanie elektromagnetyczne itp. ). Dla prawidłowej pracy maszyny muszą zostać uwzględnione warunki zasilania i instrukcje jego podłączenia. Jeśli znajdują zastosowanie, niezbędne są także zalecenia dotyczące środków zapobiegawczych, jakie użytkownik powinien uwzględnić (specjalne urządzenia zabezpieczające, odległości bezpieczeństwa, znaki i sygnały bezpieczeństwa itp.

    Kluczową kwestię stanowi również właściwy montaż maszyny. Przede wszystkim muszą być zapewnione odpowiednie warunki pracy maszyny, czyli maksymalne nachylenie podłużne i poprzeczne wyrobiska, stopień zagrożenia wybuchem itp.

    Autorzy dokumentacji zadbać muszą także o opis warunków stosowania maszyny, opis techniczny, instrukcje dotyczące jej montażu, osłon i/lub urządzeń zabezpieczających. Ważne są funkcje bezpieczeństwa łącznie z danymi dotyczącymi zagrożeń środowiskowych związanych z eksploatacją maszyny (hałas, drgania, promieniowanie, emisja gazów, par, pyłów, dopuszczalne stężenia gazów toksycznych w spalinach). Niezbędne są dane dotyczące wyposażenia elektrycznego i wykaz narzędzi specjalnych, w które maszyna powinna być wyposażona. Warto sprawdzić, czy dostarczona dokumentacja zawiera informacje potwierdzające możliwość zastosowania maszyny i jej podzespołów w konkretnych warunkach lokalizacyjnych.

    Informacje dotyczące użytkowania maszyny

    Celem zapewnienia obsługi dokumentacja techniczna powinna zawierać opis elementów sterowniczych oraz instrukcję nastawiania i regulacji. Ważne są także rodzaje i środki do zatrzymywania, w tym zatrzymywania awaryjnego, informacje o ryzyku, którego nie można wyeliminować mimo zastosowanych środków bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę, aby dostarczona przez producenta lub importera dokumentacja wskazywała na zagrożenia wynikające z określonych zastosowań maszyny i jej wyposażenia oraz niezbędnych w tych przypadkach środków ochronnych. Osoby odpowiedzialne za opracowanie dokumentacji powinny zadbać o informacje dotyczące niedozwolonego użytkowania. Nie mniej istotne pozostają instrukcje dotyczące rozpoznawania i lokalizacji usterek, naprawy oraz ponownego uruchomienia po dokonanej interwencji.

    Instrukcje dotyczące utrzymania ruchu

    Najbardziej zainteresuje działy utrzymania ruchu część dokumentacji maszyny, która odpowiedzialna jest za opis czynności związanych z konserwacją, przeglądami oraz usuwaniem usterek. Dlatego, nabywając maszynę, należy zwrócić uwagę, na to, aby jej dokumentacja zawierała informacje dotyczące rodzaju, zakresu oraz częstotliwości przeglądów. Istotny pozostaje wykaz części podatnych na zużycie i kryteria ich wymiany. Dokumentacja powinna zawierać rodzaj, zakres i częstotliwość przeglądów. Ważne są także informacje dotyczące prac utrzymania ruchu wymagających określonych uprawnień, wiedzy technicznej lub szczególnych umiejętności. Z pewnością przydatne okażą się rysunki i wykresy umożliwiające personelowi ds. konserwacji racjonalne wykonywanie swoich zadań (w szczególności związanych z wykrywaniem i lokalizacją defektów).

    Powinno się także uwzględnić sposób odłączania zasilania oraz zabezpieczenie stanu wyłączenia łącznie z opisem kolejności poszczególnych operacji. Kluczową kwestię stanowią także informacje dotyczące sytuacji awaryjnych, a także zasad postępowania podczas awarii. Istotne jest, aby był wskazany rodzaj sprzętu przeciwpożarowego, jaki należy stosować. Ważne jest ostrzeżenie o możliwości emisji lub wycieku substancji szkodliwych, a jeśli jest to możliwe, wskazanie środków zwalczania ich skutków.

    Instrukcja użytkowania według normy EN 62079

    Wytyczne, które można wykorzystać do sporządzania instrukcji, zawarte są w normie EN 62079. Stanowi ona dobry przewodnik, mający na celu pomaganie podczas prac nad instrukcjami dotyczącymi maszyn.

    Na początku norma zwraca uwagę na opis dotyczący odpowiedniej identyfikacji maszyny. W tym zakresie autorzy powinni zadbać o oznaczenie marki i typu oraz wskazanie numeru dostawy, wersji itp. Jeżeli znajduje zastosowanie, powinni określić datę ważności oraz dane dotyczące tego, czy edycja podręcznika odpowiada wersji produktu. W następnej kolejności norma odnosi się do specyfikacji wyrobu, czyli funkcji i zakresu stosowania, bezpiecznego i prawidłowego użytkowania, a także danych odnoszących się do zasilania, wody i innych materiałów. Istotne są dane dotyczące zużycia energii, jak również hałasu, gazu czy odpadów. W ramach przygotowania produktu do użytku dokumentacja powinna opisywać:

  • środki bezpieczeństwa przed instalacją,
  • rozpakowywanie oraz bezpieczne usuwanie opakowania,
  • instalację i montaż,
  • przepakowywanie zapobiegające uszkodzeniom podczas transportu,
  • ograniczenia dotyczące obsługi przez osoby niewykwalifikowane,
  • położenie instrukcji.
  • Ważne są instrukcje dotyczące działania wyrobu, a więc funkcje niezbędne do prawidłowego, bezpiecznego i zamierzonego stosowania oraz funkcje związane z przewidywalnym błędnym stosowaniem. W ramach konserwacji producent lub importer powinien zadbać o opis środków bezpieczeństwa, konserwacji zapobiegawczej i kontroli niezbędnych dla bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na opis poświęcony regularnemu sprawdzaniu urządzeń ostrzegawczych o czynnościach konserwacyjnych wykonywanych zarówno przez użytkowników, jak i personel techniczny. Prawidłowa sporządzona instrukcja powinna skupiać się także na diagnozowaniu usterek w maszynie oraz wsparciu ze strony producenta bądź serwisu.

    Autor: Damian Żabicki

    Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

    Ważną częścią systemu operacyjnego jest jego dokumentacja, czyli technicznepodręczniki opisujące działanie i użycie programów. Projekt Debian, starającsię stworzyć system operacyjny wysokiej jakości, czyni wysiłki aby dostarczyćwszystkim swoim użytkownikom odpowiednią dokumentację w łatwo dostępnejpostaci.

    Szybki start

    Jeśli jesteś nowym użytkownikiem Debiana, rekomendujemy, abyśnajpierw przeczytał:

    • Installation Guide
    • Debian GNU/Linux FAQ

    Mając je w ręku w czasie pierwszej instalacji, będziesz znał odpowiedzina wiele pojawiających się pytań, co pomoże Ci pracować w nowoinstalowanymsystemie. Potem warto zapoznać się z:

  • The Debian Administrator's Handbook, obszerna instrukcja obsługi
  • Debian Reference, zwięzły podręcznik użytkownika skupiający się na poleceniach konsoli
  • Uwag do Wydania,dla osób, które wykonują przejście na nowe wydanie
  • Debian Wiki, wartościowego źródłainforamcji dla początkujących
  • Na koniec wydrukuj i trzymaj pod ręką Debian GNU/Linux ReferenceCard, listę najważniejszych poleceń Debiana.

    Poniżej przedstawiamy pełniejszą listę dokumentacji.

    Rodzaje dokumentacji

    Większość dokumentacji zawartej w Debianie została napisana dladowolnego systemu GNU/Linux. Jest także dokumentacja napisana specjalniedla Debiana. Dokumenty te można ująć w następujące kategorie:

  • podręczniki
  • dokumenty HOWTO (jak to zrobić)
  • dokumenty FAQ (odpowiedzi na często zadawane pytania)
  • inne krótsze dokumenty
  • Podręczniki

    Podręczniki przypominają książki, ponieważ w całościowy sposób opisująwiększe tematy.

    Podręczniki specjalnie dla Debiana

    Podręczniki użytkownika

  • Debian GNU/Linux FAQ
  • Debian Installation Guide
  • Debian Release Notes
  • Debian Reference Card
  • The Debian Administrator's Handbook
  • Debian Reference
  • Securing Debian Manual
  • podręcznik użytkownika aptitude
  • APT User's Guide
  • Using APT Offline
  • Debian GNU/Linux and Java FAQ
  • Debian Hamradio Maintainer’s Guide
  • Pełna lista podręczników dla Debiana oraz innych dokumentówznajduje się na stronach Projektu dokumentacji Debiana.

    Istnieją także różne podręczniki dla użytkowników, napisane pod kątemsystemu Debian GNU/Linux, dostępne jako drukowane książki.

    Dokumenty HOWTO

    Dokumenty HOWTO opisująjak coś zrobić (ang. how to) i zazwyczaj obejmują jakiś konkretnytemat.

    Dokumenty FAQ

    Skrót FAQ oznacza frequently asked questions (często zadawanepytania). FAQ jest dokumentem, który odpowiada na te pytania.

    Na pytania odnoszące się do samego Debiana można znaleźć odpowiedzi wDebian FAQ.Istnieje jeszcze dodatkowy dokument FAQ dotyczący obrazówpłyt CD/DVD z Debianem.

    Inne krótsze dokumenty

    Następujące dokumenty zawierają krótsze instrukcje:

    stronypodręcznikowe
    Tradycyjną dokumentacją programów w systemach UNIX są tzw. stronypodręcznika systemowego (ang. man pages). Są one dostępne przypomocy polecenia man. Zazwyczaj są przeznaczone dla doświadczonychużytkowników. Możesz wyszukiwać i czytać strony podręcznikowe dostępnew Debianie nahttps://manpages. org/.
    plikiinfo
    Wiele programów GNU jest dokumentowanych za pomocą plikówinfo zamiast stron podręcznikowych. Pliki te zawierają szczegółoweinformacje o programie, opcjach i przykłady użyciai są dostępne poprzez polecenie info.
    różne pliki README
    Popularne są także pliki read me (ang. przeczytaj mnie)— są to zwykłe pliki tekstowe opisujące pojedyncze rzeczy,zazwyczaj pakiety.Można znaleźć ich dużo w podkatalogach katalogu /usr/share/doc/w każdym systemie Debian. Każdy pakiet ma tam podkatalogz własnymi plikami README, gdzie mogą być dołączone takżeprzykłady konfiguracji. Dla większych programów dokumentacjajest zwykle dostaraczana jako osobny pakiet (o nazwie identycznejz pakietem pierwotnym zakończonej -doc).
    karty referencyjne

    Karty referencyjne są bardzo zwięzłymi podsumowaniami całego(pod)systemu. Zwykle zawierają najczęściej używane polecenia ujętena pojedynczej kartce paieru. Niektóre ważniejsze karty referencyjnemożna znaleźć na:

    DebianGNU/Linux Reference Card
    Karta ta może zostać wydrukowana na pojedynczej kartce,zawiera listę najważniejszych poleceń i jest polecana dla nowychużytkowników Debiana, którzy chcą się z nim zapoznać. Koniecznajest jedynie podstawowa wiedza o komputerze, plikach, katalogachi poleceniach systemu. Nowi użytkownicy być może powinniprzeczytać najpierwDebian Reference.

    Dokumenty po polsku są wymienione napolskiej stronie(uwaga tłum. ).

    Jeśli sprawdziłeś wszystkie powyższe zasoby i nadal nie możesz znaleźćodpowiedzi na swoje pytania lub rozwiązania problemów dotyczących Debiana,zobacz naszą stronę dotyczącą wsparcia.

    Dokumentacja techniczna jest to zespół dokumentów zawierający niezbędne dane techniczne, które umożliwiają wykonanie określonego przedmiotu (wyrobu, budowli, instalacji itp. ). Zakres dokumentacji i jej skład jest uzależniony od przeznaczenia.

    Dokumentacja techniczna budowlana obejmuje opis techniczny danej budowli, obliczenia statyczne i wytrzymałościowe, rozwiązania konstrukcyjne poszczególnych elementów itp. Zawarte są w niej również rysunki orientacyjne i sytuacyjne. Dokumentacja techniczna urządzeń sanitarnych jest podobna do dokumentacji budowlanej.

    Ogólnie w budownictwie występują dwa rodzaje dokumentacji:

    – prawna,

    – techniczna.

    Dokumentacja prawna

    Do dokumentacji prawnej zaliczamy lokalizację ogólną i lokalizację szczegółową. Lokalizacja ogólna to stwierdzenie potrzeby danej inwestycji na danym terenie, natomiast lokalizacja szczegółowa określa dokładnie, w którym miejscu ma stanąć dany obiekt budowlany, inaczej jest to akt stwierdzający prawa do terenu, na którym ma stanąć obiekt. Do

    dokumentacji prawnej zaliczamy również wszystkie uzgodnienia z dostawcami, np. : wody, energii elektrycznej, energii cieplnej, gazu.

    Dokumentacja techniczna

    Dokumentacja techniczna jest to zespół obliczeń i projektów, na podstawie którego wykonuje się dany budynek, instalację, maszynę, itp. Do dokumentacji technicznej załącza się kosztorys. Dokumentację techniczną budowlaną wykonuje się w dwóch etapach:

    – etap pierwszy – założenia techniczno-ekonomiczne,

    – etap drugi – projekt techniczny.

    Założenia techniczno-ekonomiczne podają ogólną koncepcję rozwiązania bez ustalania szczegółów. W projekcie technicznym rysuje się otwory okienne, drzwiowe, podaje się również wszystkie wymiary. Do projektu technicznego dołącza się obliczenia, z których wynikają wymiary poszczególnych konstrukcji przyjętych w projekcie.

    W skład dokumentacji technicznej wchodzą:

    – karta tytułowa,

    – opis techniczny,

    – obliczenia,

    – plan orientacyjny,

    – plan sytuacyjny,

    – rysunki,

    – kosztorys,

    – zestawienie materiałów.

    Karta tytułowa zawiera dane o dokumentacji technicznej, tzn. czego dotyczy, kto

    wykonał, nazwę biura projektów lub nazwisko projektanta oraz nazwisko osoby

    zatwierdzającej dokumentację.

    Opis techniczny podaje w formie opisowej dane dotyczące projektu. Na przykład przy

    projekcie instalacji ogrzewania centralnego podaje się, jaki jest rodzaj instalacji, jaki jest

    rozdział – górny czy dolny, na podstawie czego zaprojektowano instalację, jaki przyjęto

    czynnik grzejny, rodzaj kotła i inne.

    Obliczenia stanowią bardzo ważną część dokumentacji technicznej. Błędne obliczenia

    bardzo łatwo mogą spowodować katastrofę budowlaną, błędnie obliczony projekt instalacji

    ogrzewania centralnego może być przyczyną np. niedogrzewania pomieszczeń. Obliczenia

    wykonuje się na podstawie wzorów zawartych w odpowiednich normach.

    Plan orientacyjny określa położenie działki, na której ma być budowany projektowany

    obiekt. Teren lokalizacji oznacza się na podkładzie mapy lub planu zagospodarowania terenu

    czy osiedla w podziałce nie mniejszej niż 1:25000. Orientację północną zaznacza się strzałką,

    określającą kierunek północny (rys. 1).

    Rys. 1 Rysunek planu orientacyjnego

    Plan sytuacyjny określa dokładniej w porównaniu z rysunkiem orientacyjnym położenie (lokalizację) obiektu; na tych rysunkach podaje się kierunek przebiegu sieci i jej rodzaj;uwzględnia się również sieć istniejącą i projektowaną (rys. 2). pl/upload/image/doku2. 2 Plan sytuacyjny skala 1:500

    Rysunki są potrzebne do wykonania danego elementu budynku, instalacji, itp.

    W zależności od przeznaczenia projektowanego przedmiotu liczba rysunków oraz ich rodzaj będą różne. W dokumentacji technicznej instalacji przemysłowych i sanitarnych znajdują się rysunki obrazujące rzuty kondygnacji, rozwinięcia instalacji oraz rysunki szczegółowe.

    Instalacyjne rysunki szczegółowe obejmują części urządzeń lub urządzenia bardziej skomplikowane, których wykonanie na zasadach rysunków przedstawiających rzuty czy rozwinięcia byłoby niemożliwe; wykonuje się je z zachowaniem odpowiedniej podziałki.

    Kosztorys zawiera: zestawienie robót przewidzianych do wykonania, ilości poszczególnych robót, ceny jednostkowe oraz całkowity koszt obiektu.

    W zestawieniu materiałów wyszczególnia się wszystkie potrzebne do wykonania robót materiały objęte kosztorysem i projektem. Zestawienie obejmuje materiały zasadnicze i pomocnicze. Ilość materiałów zasadniczych podaje się na podstawie projektu technicznego, natomiast ilość materiałów pomocniczych – na podstawie tabel, normatywów lub orientacyjnie.

    Dokumentacja techniczna Podręcznik Cisco Linksys Re2000

    Bezpośredni link do pobrania Dokumentacja techniczna Podręcznik Cisco Linksys Re2000

    Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

    Ostatnia aktualizacja Dokumentacja techniczna Podręcznik Cisco Linksys Re2000