Opis funkcji Electrolux Ewf12933

Electrolux Ewf12933 to funkcja, która oferuje wyjątkową wydajność i wygodę przy codziennym praniu. Wyposażona jest w innowacyjne technologie, które zapewniają wyjątkowo skuteczne i delikatne pranie. System AquaPerfect Plus zapewnia optymalne wykorzystanie wody i detergentu, co oznacza mniejsze zużycie energii i wody. Funkcja EcoInverter umożliwia włączanie i wyłączanie silnika w zależności od zapotrzebowania na pranie, co zmniejsza zużycie energii. Dodatkowo zaawansowane funkcje prania, takie jak regulowana temperatura, opcja delikatnego prania czy szybkie pranie, zapewniają delikatne, skuteczne i szybkie pranie.

Ostatnia aktualizacja: Opis funkcji Electrolux Ewf12933

Problem

 • Jakie są funkcje piekarnika i do czego są używane

Dotyczy

 • piekarniki do zabudowy
 • kuchnie wolnostojące

Rozwiązanie

Odkyj prawdziwie intuicyjne piekarniki szwedzkiej marki Electrolux. Z pomocą pary, wbudowanej termosondy i dostępnych programów pieczenia możesz odprężyć się i pozwolić, by piekarnik wyręczył Cię w przyrządzaniu pysznych potraw. Daj wyraz swojej kreatywności i wypróbuj przepisy, które kiedyś wydawały się poza Twoim zasięgiem – tym razem będziesz mieć pewność kulinarnego sukcesu.

Aby uzyskać pomoc w wyborze najlepszego piekarnika do Twojej kuchni zachęcamy do odwiedzenia naszego przewodnika zakupowego:

Jaki piekarnik wybrać?

Poniżej znajdziesz opis głównych funkcji dostępnych w naszych piekarnikach. Pełny opis i zastosowanie znajdziesz w instrukcji obsługi twojego urządzenia. 

Pobierz instrukcję obsługi

 1. Ogrzewanie od góry i od dołu. Główny tryb dla wszystkich modeli piekarników nazywany jest również: tradycyjnym, klasycznym lub statycznym. Jednoczesna praca grzałek górnych i dolnych zapewnia równomierny rozkład ciepła i naturalną konwekcję. Ten tryb jest odpowiedni do pieczenia warzyw. nadziewanych pieczeni i pieczenia na otwartej patelni.
 2. Ogrzewanie od góry i od dołu + wentylator. Ogrzewanie za pomocą wentylatora nazywa się ogrzewaniem konwekcyjnym. Gdy turbina się obraca, gorące powietrze przepływa intensywnie przez piekarnik, zadana temperatura zostaje osiągnięta w krótkim czasie, a potrawa jest rumiana ze wszystkich stron. W tym trybie jedzenie przygotowuje się o 30% szybciej, co należy wziąć pod uwagę przy ustawianiu timera. Nadaje się do pieczenia całych kawałków mięsa i drobiu, bułek, ciast, puddingów i dużych ilości wypieków.
 3. Ogrzewanie dolne. Polecany do ciast z wilgotnym nadzieniem, do podgrzewania dań gotowych i tworzenia złotobrązowej skórki na spodzie. Ten tryb jest odpowiedni do gotowania na patelniach, które nie przewodzą dobrze ciepła (formy szklane i aluminiowe, garnki do pieczenia).
 4. Ogrzewanie dolne i wentylator Ciepło jest odbierane przez prądy powietrza i szybciej rozchodzi się wewnątrz piekarnika. Ten tryb służy do pieczenia ciast i szybkiego zakończenia pieczenia, gdy wymagana jest wysoka temperatura od dołu.
 5. Grzanie górne Służy do przyrumieniania skórki lub panierowania, do przygotowywania potraw w formach (julienne, zapiekanka, lasagne, pudding) oraz do pieczenia warzyw na ruszcie.
 6. Najlepsze ogrzewanie i wentylator. Nadaje się do zapiekanek, mięs, sufletów warzywnych, czubatych potraw z serem i sosami.
 7. Termoobieg. Dzięki okrągłemu kształtowi ciepłe prądy są rozprowadzane poziomo i szybko wypełniają cały piekarnik. Suche powietrze zapobiega mieszaniu się smaków i aromatów, dzięki czemu można gotować kilka potraw na różnych poziomach jednocześnie. Tryb uważany za delikatny, odpowiedni do rozmrażania potraw i wyrabiania ciasta drożdżowego, polecany jest do robienia ciasta francuskiego, suszenia grzybów, owoców i ziół, a także do sterylizacji domowych konserw.
 8. Pizza. Tryb kombinowany łączy w sobie zalety ogrzewania konwekcyjnego i dolnego. Nadaje się do robienia pizzy, strudla, pieczonych ziemniaków, ciast owocowych, serników, bułek, quiche. Ten tryb ma kilka nazw: wielofunkcyjny, intensywny, profesjonalny, szybki lub trójwymiarowy.
 9. Grill. Wykorzystując promieniowanie podczerwone bezpośrednio podgrzewa żywność. Grill może być używany jako tryb główny lub włączony na ostatnim etapie, gdy trzeba nadać potrawie skórkę.
 10. Turbo Grill. Aby zwiększyć wpływ na potrawy, można uzupełnić grillowanie ciepłem z górnej grzałki. W tym trybie wygodnie jest używać piekarnika do przygotowywania dużej liczby porcji, ponieważ tryb ten nagrzewa całą powierzchnię rusztu.

Symbole na piekarniku to wcale nie nie taka prosta sprawa! Wiele z nich prezentuje się nieco enigmatycznie lub budzi wątpliwości nawet najbardziej zaprawionych kuchmistrzów. Kiedy bowiem warto zdecydować się na grzanie statyczne, a kiedy postawić na termoobieg lub grill? I które oznaczenia piekarnika symbolizują wyżej wymienione funkcje? Jeśli zgubisz instrukcję, oznaczenia na piekarniku mogą powodować niemałe kulinarne rozterki. Przyjrzyj się zatem bliżej symbolom na piekarniku i sprawdź swoją wiedzę na temat ich konkretnych zadań.

Przejdź dalej na skróty:

Podstawowe symbole na piekarniku

Funkcja grilla w piekarniku – symbol, który warto znać

Termoobieg w piekarniku – symbole do zapamiętania

Pozostałe ważne oznaczenia piekarnika

Fot. MOA design

Podstawowe symbole na piekarniku

Najpopularniejszym symbolem na piekarniku jest ten o dwóch poziomych kreskach – na dole i na górze. Oznacza on uruchomienie trybu tradycyjnego pieczenia, czyli rzędu dwóch grzałek – górnej i dolnej. Funkcja tzw. grzania statycznego okazuje się przydatna zwłaszcza podczas pieczenia mięs, ryb, ciast, a także pizzy czy chleba. Grzanie statyczne jest wolniejsze niż np. termoobieg, dlatego pozostaje znacznie bezpieczniejsze dla delikatnych potraw, które mają być perfekcyjnie wypieczone na wierzchu oraz suche w środku.

Jeśli chcesz skrócić czas nagrzewania piekarnika, skorzystaj z szybkiego grzania typu BOOST. Oznacza go symbol przedstawiający wentylator zamknięty w kółku, nad którym widnieje ostra falka złożona z odwróconych trójkątów.

Tradycyjne pieczenie

Szybkie grzanie typu BOOST

Funkcja grilla w piekarniku – symbol, który warto znać

Zastanawiasz się, w jaki sposób jest oznaczona funkcja grilla w piekarniku? Symbol ten to charakterystyczna, ostro zakończona fala. Warto pamiętać, że grill znajduje się na górze piekarnika, a jego podstawową funkcją pozostaje opiekanie potraw. W zależności od modelu piekarnika, można wyróżnić dwie podstawowe funkcje: mały grill i duży grill.

 • Mały grillsymbol krótkiej falki na górze okienka umiejscowionego na pokrętle, przypominający dwa połączone, odwrócone trójkąty lub nieco rozciągniętą literę W. Taka funkcja przydaje się zwłaszcza podczas pieczenia w piekarniku cienkich potraw, np. tart, włoskiej pizzy lub zapiekania tostów.
 • Duży grillsymbol dłuższej falki, składający się z trzech połączonych, odwróconych trójkątów. Dzięki tej funkcji można grillować potrawy, takie jak mięso, ryby, owoce morza, sery czy warzywa, a także produkty gotowe, których opakowanie oznakowane jest symbolem grilla. Przy opisywanej funkcji zawsze należy używać specjalnej brytfanny służącej do zbierania spływającego z potraw tłuszczu, ponieważ grill powoduje jego intensywne wytapianie.
 • Mały grill

  Duży grill

  Termoobieg w piekarniku – symbole do zapamiętania

  Oprócz grzania statycznego oraz grilla bardzo ważną funkcją okazuje się termoobieg w piekarniku. Symbol ten wygląda nieco inaczej w zależności od konkretnego rodzaju ogrzewania. I tak można wyróżnić następujące symbole na piekarniku związane z termoobiegiem:

 • Pieczenie z termoobiegiem i grzałką tylną – symbol na piekarniku przedstawia wentylator zamknięty w kółku. Dzięki tej funkcji zostaje uruchamiany tylny nawiew grzewczy, a ciepło jest równomiernie rozprowadzane po piekarniku. Sprawdza się podczas szybkiego i jednolitego procesu pieczenia na kilku poziomach piekarnika.
 • Rozmrażanie lub podgrzewanie potraw ciepłym powietrzem – symbol przedstawia wiatrak oraz poziomą, dolną kreskę. Dzięki tej funkcji rozmrozisz lub podgrzejesz gotowe produkty.
 • Pieczenie potraw przy użyciu termoobiegu i grzałki górnej – symbol na piekarniku przedstawia wiatrak oraz poziomą kreskę górną. Funkcja doskonale sprawdzi się podczas przyrumieniania potraw, np. skórki kurczaka, domowego chleba czy ciasta z kruszonką.
 • Pieczenie tradycyjne przy użyciu termoobiegu i obu grzałek – symbol przedstawia wiatrak „zamknięty” pomiędzy dwoma kreskami – górną i dolną. Funkcja ta sprawdza się znakomicie podczas szybkiego i jednolitego pieczenia potraw na kilku poziomach jednocześnie.
 • Pieczenie z termoobiegiem i grzałką tylną

  Rozmrażanie i podgrzewanie ciepłym powietrzem

  Pieczenie przy użyciu termoobiegu i grzałki górnej

  Pieczenie tradycyjne przy użyciu termoobiegu i obu grzałek
 • Mały grill z termoobiegiem – wspomniany wcześniej grill można wzbogacić również o funkcję termoobiegu. Takie znaczki na piekarniku przedstawiają wentylator oraz ostrą falkę złożoną z dwóch odwróconych trójkątów ponad nim. Opcja okazuje się idealna do grillowania cienkich potraw.
 • Duży grill z termoobiegiem – tutaj oznaczenia na piekarniku są niemal identyczne, jak w przypadku małego grilla z termoobiegiem. Jedynie falka złożona z odwróconych trójkątów pozostaje dłuższa. Funkcja znakomicie sprawdza się podczas pieczenia potraw w niższych temperaturach. Co istotne, tak jak w przypadku grilla klasycznego, niezbędne jest użycie brytfanny służącej do zbierania spływającego z potraw tłuszczu. pl/rimgsph/2_c1768202-da47-4ae4-bece-6ba94525d460_crop_625_375_zdjecie. jpg" alt="symbole na piekarniku" loading="eager" itemprop="image"/>
  Mały grill z termoobiegiem

  Duży grill z termoobiegiem

  Pozostałe ważne oznaczenia piekarnika

  Oznaczenia na piekarniku nie dotyczą jedynie pieczenia tradycyjnego, grillowania czy trybu termoobiegu. W zależności od modelu i klasy sprzętu AGD, można bowiem wyodrębnić również inne istotne symbole na piekarniku.

 • Suszenie i rozmrażanie – symbol przedstawia wentylator oraz kroplę wody tuż pod nim. Wybór tej funkcji uruchamia wentylator, który wprowadza powietrze w temperaturze pokojowej w ruch. Doskonale sprawdza się podczas rozmrażania produktów głęboko mrożonych – tortów, lasagne, chleba, owoców oraz masła.
 • Pieczenie przy użyciu grzałki dolnej – symbol przedstawia poziomą kreskę na dole okienka. Funkcja doskonale sprawdza się przy okazji pieczenia potraw w średnich temperaturach, np. ciast z owocami, czekoladą, marmoladą lub serem, a także potraw gotowych. Można także dzięki niej podpiekać ciasta na kruchym spodzie.
 • Pieczenie przy użyciu gałki górnej – symbol przedstawia poziomą kreskę na górze okienka. Funkcja ta pozwala na delikatne przyrumienienie potrawy.
 • Oświetlenie piekarnika – symbol przedstawia charakterystyczne słoneczko otoczone promieniami. pl/rimgsph/2_a9133f07-ded6-43ec-8aaf-94dd37ed3321_crop_625_375_zdjecie. jpg" loading="eager" itemprop="image"/>
  Suszenie i rozmrażanie

  Pieczenie przy użyciu grzałki dolnej

  Pieczenie przy użyciu grzałki górnej

  Oświetlenie piekarnika

  Jeśli masz wątpliwości, co oznaczają symbole na piekarniku, radzimy – dobrze się im przyjrzyj, zanim rozpoczniesz swoje kulinarne eksperymenty. Producenci urządzeń AGD starannie dbają o oznaczenia konkretnych funkcji i etykietują je tak, aby Twoje gotowanie i pieczenie było nie tylko pyszne, ale i o niebo łatwiejsze!

  Drogi Użytkowniku,

  klikając przycisk „AKCEPTUJĘ”  zgadzasz się, aby serwis Ceneo. pl sp z. o. i jego Zaufani Partnerzy przetwarzali Twoje dane osobowe zapisywane w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż Ceneo. pl, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w serwisie Ceneo. pl.

  Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wycofanie zgody nie zabrania serwisowi Ceneo. pl przetwarzania dotychczas zebranych danych.

  Wyrażając zgodę, otrzymasz reklamy produktów, które są dopasowane do Twoich potrzeb. Sprawdź Zaufanych Partnerów Ceneo. pl. Pamiętaj, że oni również mogą korzystać ze swoich zaufanych podwykonawców.Informujemy także, że korzystając z serwisu Ceneo. pl, wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu plików cookies lub stosowanie innych podobnych technologii oraz na wykorzystywanie ich do dopasowywania treści marketingowych i reklam, o ile pozwala na to konfiguracja Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zmienisz ustawień Twojej przeglądarki, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej w Polityce Plików Cookies.Więcej o przetwarzaniu danych osobowych przez Ceneo. pl, w tym o przysługujących Ci uprawnieniach, znajdziesz tutaj.Więcej o plikach cookies, w tym o sposobie wycofania zgody, znajdziesz tutaj.Pamiętaj, że klikając przycisk „Nie zgadzam się” nie zmniejszasz liczby wyświetlanych reklam, oznacza to tylko, że ich zawartość nie będzie dostosowana do Twoich zainteresowań.

  Nie zgadzam się

 • Opis funkcji Electrolux Ewf12933

  Bezpośredni link do pobrania Opis funkcji Electrolux Ewf12933

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Opis funkcji Electrolux Ewf12933