Przypadki użycia D Link Xstack Des 3200 Series

Przypadki użycia D-Link Xstack DES 3200 Series są idealne dla środowisk wielu dostawców usług i dużych przedsiębiorstw, które potrzebują skalowalnego, wysokowydajnego i bezpiecznego rozwiązania sieciowego. Xstack DES 3200 Series wykorzystuje technologię bezprzewodową IEEE 802.11n, aby zapewnić zaawansowane szybkie i niezawodne połączenia bezprzewodowe, a zintegrowany zarządzany kontroler sieciowy zapewnia łatwą konfigurację i zarządzanie siecią. Ponadto, seria Xstack DES 3200 oferuje wsparcie dla wielu usług sieciowych, takich jak uwierzytelnianie, równoważenie obciążenia, ograniczanie przepustowości i niezawodność sieci. Dzięki Xstack DES 3200 Series użytkownicy mogą cieszyć się szybkim i bezpiecznym połączeniem sieciowym oraz wieloma innymi korzyściami dostarczanymi przez sieć.

Ostatnia aktualizacja: Przypadki użycia D Link Xstack Des 3200 Series

Dzisiejszy odcinek będzie o przypadkach użycia. Większość z Was pewnie bardziej kojarzy Przypadki Robinsona Crusoe;), czyli mega fajną historię. Przypadki użycia są nie mniej fajnym narzędziem, które możecie wykorzystać w projektach.

Narzędzie, które pozwala rozwiązać dużo problemów:

– definiowanie zakresu
– zamodelowanie sobie całego systemu, w którym pracujecie
– określenie skąd mogą przyjść problemy i nieoczekiwane wymagania

Jeżeli to Was interesuje, to serdecznie zapraszam. Jeżeli nie interesuje, to warto, żeby zainteresowało, bo to jedno z najlepszych narzędzi, mocno niedocenionych, które warto znać.

Czym są przypadki użycia?

Use Case-y to naprawdę świetna sprawa, nie tylko dla IT. Możecie wykorzystać przypadki użycia i ten sposób opisywania rzeczywistości do praktycznie każdej dziedziny. Przejdziemy krok po kroku przez przykład, który dla Was przygotowałem, po to, żebyśmy później mogli pracować na bardziej zaawansowanych tematach.

Po co są przypadki użycia i skąd to się wzięło?

Wzięło się z IT, dlatego, że bardzo często sytuacja wygląda tak, że to jak sobie myślisz o pewnych rzeczach definiując wymagania i o tym, żeby było zrobione i wykonane myślisz tzw. głównym scenariuszem sukcesu.

Wyobraź sobie przykład bankomatu. Ktoś Ciebie pyta jak ten bankomat ma działać. Najprawdopodobniej odpowiedziałbyś „podchodzę do bankomatu, wkładam kartę, wpisuję pin, podaję kwotę do wypłaty, bankomat wypłaca pieniądze, zabieram kartę, zabieram pieniądze i odchodzę. ”

To jest główny scenariusz sukcesu, w którym zakładasz, że nic złego się nie wydarzy. A co się stanie jeśli PIN będzie nieprawidłowy, jak się wtedy ma zachować oprogramowanie bankomatu? Co jeżeli nie ma wystarczającej kwoty w bankomacie, co jeżeli kwota wpisana nie jest podzielna przez nominały, które znajdują się w bankomacie, co jeżeli nie możesz się połączyć z bankiem, żeby sprawdzić z saldo? Cała masa wyjątków, o których musi pomyśleć programista. To powoduje trudność, bo będzie do Ciebie wracał i pytał jak w każdym z przypadków ma zachować się oprogramowanie. Jeśli przewidzisz pewne wypadki wcześniej to będzie mniej frustracji i szybciej to zostanie zrobione.

Przy definiowaniu zakresu projektu, czyli to co mamy do zrobienia – pułapka widzenia tylko głównego scenariusza sukcesu sprawia, że nie widzisz tego co się kryje pod spodem. Nie oszacowujesz jak złożony jest projekt, ile na to potrzeba czasu i pieniędzy. Pewnie znacie sytuację, że wydawało się proste, a później okazało się, że tak nie jest. Use Case-y (Przypadki Użycia) są właśnie takim narzędziem, które umożliwia przewidzenie takich sytuacji, ocenić złożoność problemu odpowiednio wcześniej.

Use Case (Przypadki Użycia) na przykładzie otwierania drzwi

Pomyślcie chwilę, gdybyście mieli kogoś nauczyć otwierania drzwi, to w jaki sposób miałaby wyglądać instrukcja.

To co widzicie na poniższym obrazku to jest notacja. Jest pewien standard opisywania przypadków użycia, po to, że jak ktoś inny patrzy na wasze przypadki użycia, żeby był w stanie je zrozumieć.

Przypadek użycia ujęty jest w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi bokami (może ktoś wie i napisze w komentarzu jak się ten kształt nazywa). Przypadek użycia opisujemy przez Scenariusz Akcji np. :

1. Podchodzę do drzwi

2. Naciskam klamkę

3. Pcham drzwi

4. Przechodzę

5. Wykonaj „Zamykam drzwi”

Pod spodem opisujemy wyjątki:

3a. Drzwi nie otwierają się (drzwi pomimo pchania, nie otwierają się)

W skrócie tak właśnie wygląda przypadek użycia – macie listę kroków po kolei do wykonania i listę wyjątków, które mogą się zadziać. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-1024x312. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-300x91. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-768x234. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-260x79. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-50x15. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-150x46. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-400x122. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-350x107. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia-600x183. pl/wp-content/uploads/2020/04/przypadek-uzycia. png 1107w" alt=""/>

Kolejna rzecz bardzo ważna – mamy Aktorów. Aktor to najczęściej osoba, która w danym przypadku ma do odegrania jakąś rolę. W tym przypadku to osoba otwierająca drzwi. W jednym przypadku może brać udział więcej aktorów niż jeden.

Kolejna sprawa – mamy dwa rodzaje rozszerzenia głównego przypadku użycia:

Extend – rozszerzenie nasz główny przypadek użycia o „exceptions” czyli wyjątkowe sytuacje

Np. Wyjątek – warunkowy przypadek użycia Drzwi się nie otwierają

Główny scenariusz sukcesu:

 1. Pociągnij
 2. Jeżeli zadziałało wyjdź przez drzwi
 • Sprawdź czy drzwi mają zamek
 • Otwórz kluczem
 • Wróć do „otwórz drzwi”
 • Exceptions – wyjątki

  2. 1. b Nie mam klucza (do tego też może być jakiś wyjątek)

  Widzicie to? Proste przechodzenie przez drzwi wcale nie jest takim prostym algorytmem do oprogramowania.

  Include – to drugie rozszerzenie głównego przypadku użycia

  Zawsze przypadek zawiera konkretne działania, jest to na tyle złożone, że nie chcemy tego przypadku użycia rozpisywać na 629 stron bo byłby ciężki tylko niektóre elementy opisujemy jako osobny przypadek użycia

  Np. : Funkcja – złożony przypadek użycia wykorzystywany jako część innego

  Przechodzenie przez drzwi

 • Uważaj na próg
 • Uważaj na framugę
 • Wykonuj kroki, aż miniesz próg
 • Odwróć się by móc zamknąć drzwi
 • Jak rozpisujecie waszą, rzeczywistość to definiujecie jakie są główne przypadki użycia. Kto bierze w tym udział (rozpisujemy aktorów i łączymy z przypadkami użycia), a później przy rozpisywaniu przypadków użycia wychodzą nam wyjątki. Do wyjątków przypisujemy kolejne elementy. Jeśli chcesz wykorzystać to do rozpisania procesów w swojej firmie to też możesz korzystać z takiego podejścia

  Tak może wygladać przykład rozpisanej firmy:

  Mała firma IT, kilku aktorów i rozpisane główne przypadki użycia.

  Klient korzysta z gotowego produktu, poniżej jak może wyglądać rozpisanie korzystania z produktu:

  Może się okazać, że korzysta z produktu i proponuje zmiany do wdrożenia. W tym przypadku aktorem będzie klient, wsparcie i szef handlowiec, którzy przekazuje uwagi do szefa technicznego, tam dochodzi do doprecyzowania wymagań. Jeżeli wszystko jest ok, funkcjonalność przechodzi do wdrożenia – aktorem tu jest programista, szef techniczny i kierownik projektu. Później wdrażamy funkcjonalność do tego włączony jest aktor wsparcie, a jednym z elementów w ramach zdarzenia jest testowanie. Testowanie – aktor wsparcie.

  Use case-y mają pokazać wam obszar, mapę w ramach, której się poruszacie. Osobiście korzystam z MindManagera przy tworzeniu przypadków użycia, jest całkiem ok.

  Use Case (Przpadki użycia) –literatura

  „Writting Effective Use Cases” Alistair Cockburn – świetna książka, dla władających angielskim numer 1. Po jej przeczytaniu jesteś w stanie pisać use case-y od razu.

  Mam nadzieję, że było to dla was przydatne. Moim zdaniem Use Case-y są niedoceniane, a są naprawdę świetnym narzędziem, korzystajcie?

  Przypadek użycia jako opis sekwencji interakcji

  Przypadki użycia (use case) są opisami sekwencji interakcji, jakie zachodzą między systemem a aktorem, gdzie ważne jest, by aktor osiągnął wyznaczony cel, jak np. zmienił dane profilowe w sklepie internetowym.

  Zobrazujmy to na prostym przykładzie. Wyobraźmy sobie, że wchodzimy na stronę księgarni internetowej, ale okazuje się, że nasze dane profilowe nie są już aktualne, bo zmieniliśmy adres zamieszkania. Przypadkiem użycia będzie więc zmiana danych profilowych.

  Use case – przykład

  Przypadek użycia będzie wyglądał następująco:

  „Księgarnia – zaktualizuj profil klienta”.

  Czy wiesz, że...

  Use case, czyli przypadek użycia, bywa często mylony z opowieściami (historyjkami/historiami) użytkownika. Różnica jest tymczasem prosta: opowieści użytkownika wykraczają poza wskazanie celu, do którego zmierza użytkownik. Opisują bowiem także motywacje, które stoją za celem.

  Dla przykładu:

  „Jako klient chcę zaktualizować mój profil, dzięki czemu przyszłe zakupy będą przychodzić pod mój nowy adres zamieszkania”.

  Przypadki użycia vs User Story

  Gdy mamy do czynienia z przypadkami użycia, analityk biznesowy podejmuje współpracę z użytkownikami.

  Jest wówczas w stanie przekonać się, jak wyobrażają sobie oni dialog z systemem, którego zadanie to realizacja konkretnego celu. Zebrane dane pozwalają nadać konkretną strukturę, która będzie zgodna z szablonem użycia.

  Przypadek użycia pozwoli stwierdzić, jakie wymagania funkcjonalne powinni wziąć pod uwagę programiści. Zadaniem testera będzie natomiast sprawdzenie, czy określony przypadek został prawidłowo wdrożony.

  Pamiętajmy jednak, że przypadek użycia nie powinien określać szczegółów dotyczących projektu, gdyż jego celem jest skupienie się na wyobrażeniach użytkownika. Dzięki przypadkom użycia pokażemy uczestnikom projektu strukturę i kontekst.

  Z kolei w przypadku testów akceptacyjnych zespoły zwinne skupiają się na opracowaniu user stories. Takie testy pozwalają dowiedzieć się, na ile udało się sprostać wymaganiom, które postawił przed nami użytkownik.

  Dużym plusem takich testów jest to, że odbywają się one już na wczesnym etapie prac.

  Lecz gdy mowa o cechach wspólnych przypadków użycia i opowieści użytkownika, warto przede wszystkim zwrócić uwagę, że use cases i opowieści użytkowników skupiają się na tym, co chce osiągnąć użytkownik, a nie na tym, co według ich wyobrażenia powinien zrobić system.

  Jeśli chodzi o obie metody, naszym zadaniem jest opisanie zadań, które użytkownicy będą musieli wykonać w systemie (albo zidentyfikowanie interakcji na linii użytkownik-system).

  W czym pomocne są przypadki użycia?

  Programiści nie implementują wymagań biznesowych, czy wymagań użytkowników. To co kodują to wymagania funkcjonalne i pozafunkcjonalne programu.

  Nie mniej niemozliwe jest stworzenie wymagań funkcjonalnych bez poznania potrzeb użytkowników i wymagań biznesu.

  Przypadki użycia opisują interakcję użytkownika oprogramowania z punktu widzenia użytkownika, tj. od strony widocznych zachowań systemu. Zaś wymagania funkcjonalne wynikają z wymagań przypadków użycia i opisują określone elementy zachowań systemu.

  Prawidłowo sformułowane przypadki użycia są niezbędne do opracowania specyfikacji wymagań oprogramowania, która w efekcie zawiera zarówno wymagania funkcjonalne, jak i pozafunkcjonalne.

  Co więcej, przypadki użycia dają wytyczne do projektowania interfejsu użytkownika. Ponadto każdy przypadek użycia jest pomocny przy testach akceptacyjnych.

  Spis przypadków użycia pozwola wstępnie oszacować czas wdrożenia oprogramowania, gdyż ich opis pozwala zrozumieć złożoność systemu.

  Prace nad przypadkami użycia

  Wyżej wspomnieliśmy o diagramach przypadków użycia. Warto przyjrzeć im się dokładniej, gdyż pozwalają one na prezentację funkcjonalności systemu wraz z jego otoczeniem.

  Diagram pozwala na graficzne zaprezentowanie własności systemu z uwzględnieniem tego, jakie funkcjonalności są widziane po stronie użytkownika. Pozwala to na przedstawienie usług, które są widoczne na zewnątrz systemu.

  Diagram składa się z wymagań funkcjonalnych i otoczenia, w którym znajduje się system. Diagram to swego rodzaju agregat funkcji usług, które wykonuje system.

  Poza prezentacją specyfikacji pozwala także zidentyfikować funkcjonalności oraz weryfikować postępy w modelowaniu i implementacji.

  Dodajmy, że jego zaletą jest także to, że wspomaga komunikację między uczestnikami projektu.

  Diagram pozwala na określenie wymagań stawianych systemowi, a więc to, co system ma robić z punktu widzenia jego otoczenia. Zapewnia również określenie granic systemu, tj. otoczenia i elementów, które wchodzą z nim w interakcję.

  Podstawowe zastosowania diagramu to, po pierwsze, określanie i doprecyzowanie funkcji systemu — przypadki użycia wymuszają zwykle nowe wymagania.

  Po drugie, komunikacja z klientami — prostota nazw i intuicyjność powodują, że diagramy przypadków użycia są dobrym sposobem porozumiewania się projektantów z przyszłymi użytkownikami systemu.

  Dochodzi do tego jeszcze generowanie przypadków testowych — opis danego przypadku użycia może zasugerować sposoby testowania, a także konkretne dane testowe i lepsze zrozumienie różnych scenariuszy wykorzystania systemu.

  Dzięki diagramom zapewniamy sobie lepsze porozumiewanie się projektantów systemu oraz jego przyszłych użytkowników.

  Kiedy sprawdzą się zarówno przypadki użycia, jak i user story?

  Zarówno przypadki użycia, jak i opowieści użytkownika są ważną częścią procesu projektowania każdego oprogramowania. Są niezbędne w aplikacjach webowych, aplikacjach mobilnych, czy usługach oferowanych w modelu subskrypcyjnych.

  Pomogą przy tworzeniu stron internetowych. Wszędzie tam, gdzie oprogramowanie ma komus posłużyć, niezbędne jest dowiedzenie się, co program ma robić, aby spełniał on potrzeby użytkownika.

  Aktor w przypadkach użycia jest ważny

  Gdy mowa o przypadku użycia, często przewijającym się pojęciem jest tzw. aktor. Chodzi o rolę, którą pełni użytkownik w stosunku do systemu, jak i przypadków użycia. Wiąże się to z tym, że każdy użytkownik realizuje pewien scenariusz użycia.

  Przypadek użycia to zbiór powiązanych ze sobą scenariuszy użycia, a scenariusz to określona realizacja przypadku użycia.

  Aktora należy pojmować także jako zbiór ról odgrywanych przez użytkowników. Owe role odgrywane są przez użytkowników przypadku użycia podczas interakcji z tym przypadkiem.

  Kluczowe jest to, by aktor pełnił określoną funkcję wobec systemu i przypadku użycia, którego używa. Co ważne, aktor nie jest częścią systemu, tylko znajduje się niejako „na zewnątrz” i musi być w interakcji chociaż z jednym przypadkiem użycia.

  Aktor i system w przypadkach użycia

  1. Aktor to pewna rola w stosunku do systemu.
  2. Aktor nie zawsze oznacza konkretną osobę fizyczną — jedna osoba może logować się do systemu jako użytkownik, a innym razem jako administrator.
  3. Aktor może reprezentować całą grupę fizyczną użytkowników systemu.
  4. Aktorzy nie zawsze są aktywni — przykład to aktor, który zatwierdza przelew bankowy.

  Jak pisać przypadki użycia?

  Należy uważać z pisaniem zbyt wielu przypadków użycia. Lepiej nie pisać odrębnego przypadku użycia dla każdego możliwego scenariusza.

  Minimalizm jest także ważny, gdy opisujemy przypadek użycia — w grę nie wchodzi kilkustronicowy opis. Przepływ nie powinien liczyć więcej niż 10 lub 15 kroków.

  Prosty przykład: powinniśmy pisać „System umożliwia dokonanie wyboru” zamiast „System wyświetla listę rozwijaną”.

  Chodzi więc o to, że przypadki użycia powinny skupiać się na tym, co chcą osiągnąć użytkownicy, a nie na wyglądzie ekranów. Unikajmy także zamieszczania definicji danych w przypadkach użycia.

  Ostatnia wskazówka, o której warto pamiętać, dotyczy przypadków użycia, których nie rozumieją użytkownicy. Ważne jest pisanie przypadków użycia z perspektywy użytkownika, nie zaś z punktu widzenia systemu.

  Przypadki użycia powinny być tak proste jak to tylko możliwe, dlatego możemy poprosić użytkowników, by je ocenili.

  Przypadek użycia — historia i podsumowanie

  Przypadkiem użycia (use case) nazwiemy sekwencje operacji wykonywanych przez system. Ich inicjatorem jest aktor, który jest pewną abstrakcją — użytkownikiem, któremu w danym momencie zostaje przypisana konkretna rola.

  Use case z jednej strony modeluje oczekiwane zachowanie systemu wobec aktora, ale z drugiej nie precyzuje sposobu realizacji tego zachowania.

  Za przypadkiem użycia idzie cel, a sam przypadek użycia opisuje zazwyczaj dłuższy proces.

  Dodajmy, że nazwa przypadku użycia zazwyczaj zawiera rzeczownik, określając cel uaktywnienia przypadku, który jest poprzedzony czasownikiem opisującym rodzaj aktywności.

  W wypadku prac nad przypadkiem użycia definiujemy jego dokumentację. Pomocne są rysunki lub makieta interfejsu użytkownika, która pozwala na łatwiejsze stworzenie opisu danego przypadku.

  Możemy też zaproponować wspomniany już diagram czynności (nazywany czasem diagramem aktywności), który w języku UML służy do modelowania czynności i zakresu odpowiedzialności elementów lub użytkowników systemu.

  UML (Unified Modeling Language – zunifikowany język modelowania) to pół-formalny język wykorzystywany do modelowania różnego rodzaju systemów. Jego autorami są Grady Boocha, Jamesa Rumbaugha i Ivara Jacobson, obecnie zaś rozwija go Object Management Group.

  Warto w tym miejscu wspomnieć o początkach przypadków użycia, które przypadają na 1986 rok. To właśnie wtedy Ivar Jacobson, informatyk zaangażowany w tworzenie Unified Modeling Language (UML) oraz Rational Unified Process (RUP), opisał technikę do specyfikowania przypadków użycia.

  Choć pamiętajmy, że początkowo używał on określeń scenariusz użytkowania (usage scenarios) i przypadki użytkowania (usage case). Już w latach 90. przypadki użycia stały się powszechnie stosowanym sposobem opisu wymagań funkcjonalnych.

  Przypadki użycia (podobnie zresztą jak opowieści użytkowników — user stories) są podstawą wdrażania oprogramowania, które odpowie na potrzeby użytkowników.

  Zastosowanie przypadków użycia pozwala nas uchronić przed stworzeniem software'u, które wcale nie spełni oczekiwań użytkowników.

  Nie mając odpowiedniej wiedzy, bardzo łatwo przeoczyć zaimplementowanie najważniejszych funkcji, a także dodać zbędne funkcjonalności. Poza tym za sprawą przypadków użycia spełnimy wymagania biznesowe.

  W procesie prac nad designem produktu i przypadkami użycia musimy poznać dokładnie naszego użytkownika. W tym pomaga tworzenie person.

  Pod pojęciem persony rozumiemy reprezentację użytkownika (klienta).

  Daje to możliwość tworzenia produktu cyfrowego nie tylko dla swojej firmy, ale w odpowiedzi na potrzebę rynku, a co za tym idzie - pozyskiwania trafficu przez internet i stworzenie lejka sprzedażowego. Więcej o lejku sprzedażowym przeczytacie w naszym artykule.

  Przypadki użycia D Link Xstack Des 3200 Series

  Bezpośredni link do pobrania Przypadki użycia D Link Xstack Des 3200 Series

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Przypadki użycia D Link Xstack Des 3200 Series